Canona pět déčko marka trojku používám od roku 2012, je to tedy už hodně naběhaný veterán. Jak si vedle něho bude počínat nový Canon 6D Mk II? V praxi jsem ho zkoušel na fototripu ve Skotsku na ostrově Skye. Jak si ale povede ve srovnatelných podmínkách co do dynamického rozsahu a šumu při vysokém ISO? To mě zajímalo především, protože DR a šum jsou významné prvky ovlivňující kvalitu obrazu. Fotil jsem tedy do JPEG bez korekcí, fotky jsou jak vypadly z fotoaparátu. Nejdříve tedy dynamický rozsah.

U křišťálové studánky
Dynamický rozsah zkouším na našem tsukubai, japan-style umyvadýlku při vstupu do zahrady. Je silně zastíněný a dopadá na něj úzkou škvírou prudké sluneční světlo. První nástřel tedy dopadl takto:Oba obrázky působí v podstatě stejným dojmem. Když si v Zoneru ZPS zobrazím přepaly, vyjde mi to také v podstatě nastejno.Proč ta starost? Prostě proto, že 6D Mk II má menší fotodiody na čipu než 5D Mk III a tudíž by na tom měl být hůř jak co do DR, tak do - jak později uvidíme – šumu. První pokusy tedy nesvědčí o tom, že by navýšení počtu pixelů vedlo k fatálnímu snížení dynamického rozsahu – schopnosti vykreslovat detaily ve vysokých jasech i v hlubokých stínech. V jasech je na tom 6D Mk II v podstatě stejně, má trochu slité stíny dole – to jsou ty tyrkysové plošky.

Případ bílého psa
Na obou přístrojích nastavena v manuálním režimu stejná expozice – 125/8.0 při 100 ISO a ohnisku 35 mm. Přístroj 5D exponoval výrazně níže, přepaly na bílé srsti jsou menší (vpravo):Podíváme se na histogramy. Pět déčko je zde tónově bohatší v oblasti vysokých jasů (ten komín přepalu je širší a také ve středních hodnotách je variabilnější.Při pohledu na oba obrázky vidíme, že snímek z 5D Mk III je tmavší – při stejné expozici je tónově posazený k tmavší straně. To je ovšem jen potvrzení staré zkušenosti, že není iso jako iso a že expozimetry měří různě. Nuže, zkusme to do třetice. Tentokrát jsem oba přístroje nastavil na zcela automatický režim (zelený foťáček) a zase fotil bílého psa na sluníčku. Opět je šestka vlevo, pětka vpravo. Vidíme, že oba přístroje si poradily s bílým psem výborně, šestka má maličké přepaly celkové i v modré složce, pětka žádný, ve stínech (tyrkysová barva) jsou na tom stejně.Rezultát: když budeme hnidopíchat, bude na tom šestka možná krapet hůř, ale v praxi bude podávat výkon naprosto na úrovni soudobého vývoje, tím spíš, když budeme fotit do RAW, kde získáme – pokud jde o bohatství tónů – mnohem větší šíři než v komprimovaném JPEG.

Zkoumáme ISO a šum
Už na fototripu jsem při focení často riskoval vyšší ISO, věren zásadě, že je lepší vyšší ISO a eventuální šum než neostrý rozhýbaný obrázek důsledkem delšího času. Tady jsem to srovnal ve stejných podmínkách. Podívejme se, jak si vede v různých hodnotách Canon 5D Mk III, tedy starší model:Jiný výřez ze stejného obrázku:Stejný výřez, avšak z nového Canonu 6D Mk II:Podívejme se na jinou stranu.Obecná zkušenost je asi taková, že do 1600 ISO není na plnoformátu co řešit. Srovnejme tedy ISO 3200 a ISO 6400 u obou přístrojů, nahoře je nováček, dole veterán (tedy šestka nahoře a pětka dole):Šum v podobě nějakých flíčků a krupiček nespatříme (foceno do JPG, odšumění nastaveno na výchozí hodnotu). Při vyšších a vysokých hodnotách se rozmývá kresba. Rozdíly dramatické nejsou, pětka je možná o poznání ostřejší, ovšem může to být i tím, že má menší rozlišení.

Shrnutí:
Aktuální rozdíl v ceně modelů Canon 6D Mk II a Canon 5D MK III činí 57 ku 69 tisícům, tedy pětka je o 12 tisíc dražší. I nad srovnáním DR a ISO docházím ke stejnému závěru, jako po fototripu s šest déčkem v ruce: obrazově je levnější novinka vyrovnaná, když se nechci odvážit říci, že totožná. Výklopný dotykový displej by pro mne byl zásadní benefit a jistě by vyvážil omezení v podobě absence joysticku a užšího pole zaostřovacích bodů klasického AF systému. Staré 6D je ve výprodeji za 40 tisíc, i to je zajímavá alternativa. Ale ta není předmětem našeho dnešního zkoumání.

Fotky ke stažení v plném formátu:

 

Fotky z Canonu 6D Mk II - dynamický rozsah a ISO 3200 a 6400
Fotky z Canonu 5D Mk III - dynamický rozsah a ISO 3200 a 6400