Pro časopis Stereo Video připravuji srovnávací recenzi šesti špičkových mobilů. Klid, jde o prosincové číslo, včas upozorním, až to bude na spadnutí. Dnes je jedno z kritérií špičkovosti RAW. Je to dobře nebo špatně? Nad tím uvažuji, když se probírám šesti kusy toho nejlepšího, co se dnes vyrábí.

Nebudu dělat tajemného, stejně bych to neuměl. Jde o HTC 10, Huawei P9, iPhone 7 Plus, Samsung Galaxy S7 edge, Xperii X Performance, a neprůstřelnou Motorolu X Force. Mám taky za úkol ukázat růžovým prstíkem na toho nejlepšího. Určitě to nebude iPhone, jakkoli jsem s ním svázán, anžto jsem iphonistou už šest let a momentálně mám model 6S. Proč ten hněv? Přijít s novinkou iPhonem sedmičkou, která se v podstatě od šestky neliší, a říct, že to skutečně nové bude za rok, to je řemenice na rakev Steve Jobse, aby se v hrobě obracel centrifugální rychlostí. Škoda dalších slov.

Chtěl jsem se zastavit u RAWu a ne se otírat o Apple.
Už dříve jsem se k věci vyjádřil v tom smyslu, že jsem před RAW v mobilu rozvrkočen jako komtesa Liliana před hrabětem de Mauriac. Pořád se držím vize, že mobil je: ven z kapsy, cvak a pošlu ven. K tomu slouží JPEG perfektně. RAW, připomenu, je datový soubor, obsahující hodnoty sejmuté expozicí z čipu. Není to fotka, je to podklad pro generování fotky. V mobilech se RAW vždycky ukládá v univerzálním formátu DNG, tudíž nevyžaduje specifický konvertor. Univerzální konvertor DNG je volně ke stažení a lze ho implementovat kamkoli, typicky u nás do Zoneru libovolné novější verze. Nicméně, v každém případě je nutno se s obrázkem v RAW formátu pinožit a něco s ním dělat.

Taky nemusíte, taky stačí nastavit dávkový proces a vysypat obrázky převedené do JPEG z jedné vody šup na plot. Ale pak to postrádá smysl.

Herkules na rozcestí
Takže jak? Mobil je především obrazový zápisník, máme ho pořád u sebe, něco vidíme, cvaknem to a pošlem kamarádovi. To je jeho hlavní funkce.
Jenže ono se stane, že vidíme něco, co stojí opravdu za zaznamenání a pak nám zatrne, že v tom mobilu je čip 1/ 2,3 palce a doma máme zrcadlovku nebo MFT nebo jednočipový kompakt, jenže v šupleti a ne tady na place. Nezbude než to zaznamenat tím 1 /2,3 palcovým čipem. Ony ty mobily dnes dělají divy. Mají v sobě čtyř, mnohdy osmijádrové procesory. Ty by mohly pohánět atomovou elektrárnu, kdyby jim to Hnutí Duha povolilo. No a některé dovedou RAW a dostanu se k jádru věci, které předvedu názorně.

Ony ty mobily zásadně fotí souběžně do RAW a JPEG, pokud RAW dovedou a nastavíme je do tohoto režimu. Tady je ukázka právě z toho Huawei P9:


Vlevo je DNG a vpravo JPEG. Nemusíte ani proklikávat, abyste měli jasno: ten vpravo JPEG je lepší, ten nalevo DNG je chcíplotina s přepálenými jasy.
Háček je v tom, že to, co vidíme vlevo, je jen informační náhled, nikoli skutečné DNG. Ten DNG je soubor dat a ten se musí nejdřív vyvolat a vygenerovat. To co vidíme je jenom náhled.
Druhý pokus:
Zvětšíme srovnání na 200% zobrazení. RAW vlevo, JPEG vpravo. Ten JPEG je větší než náhled DNG. To je obvyklé, jen prestižní foťáky, např. Canon a Nikon, mají náhledy RAWu v plné velikosti. Ale i tak je vidět, že je ten JPEG výraznější.


Náhled RAW (DNG) je vyblitý rozmazaný chcípáček. Abychom měli později srovnání, toto je 100% výsek z JPEG obrázku:


Teď natáhnu DNG do Photoshopu a zpracuju. Zde je porovnání výsledků:


A ten výsek 100% ze zpracovaného obrázku? Ten je zde:


Abyste si to mohli porovnat sami, toto je původní verze JPEG, jak vypadla z foťáku:


Vyvolaný RAW převedený do obrazového formátu je zde:


Shrnutí:
V mobilu získáme silně zpracovaný JPEG, zaměřený na maximální efekt. Je určený pro zobrazení v malém formátu: na displeji mobilu, na tabletu, v sociálních sítích vypadá skvěle. Nesmíme ho ale zkoumat ve velkém rozlišení a jeho slabá stránka jsou místa vysokých jasů.

V seriózním převodu z RAW (a není to nic těžkého, lidi se toho bojí zbytečně, je to úprava jako každá jiná) dojdeme k podstatně lepšímu výsledku.

Zůstává otázka, proč hýml to ten foťákpořádně nezpracuje sám, když má v sobě čtyř i osmijádrové procesory?
Musel by odpovědět pan Huawei, já si jenom myslím že je to proto, že ten procesor má toho na starosti podstatně víc, než aby se staral o naše fotky.