Zná to každý, kdo kdy fotil skupinku. Vždycky se tam najde někdo, kdo se kouká jinam nebo má zavřené oči nebo se šklebí. Náprava je jednoduchá za splnění několika podmínek: nesmí sebou moc mlít ani fotograf, ani skupinka. A musíte mít software, který umí vrstvy.

Tohle je Josefína… a Tadeáš se kouká jinam.


Teď se kouká jinam Fína a Táda se dívá správně.


Pusťme se tedy do práce. Nejdřív si v Photoshopu Elements (nebo v jakémkoli jiném softu, který umí vrstvy) otevřu oba obrázky.


Fínu si dám do obdélníkového výběru a Ctrl+C si zkopíruju obsah výběru do schránky.


Přejdu do fotky, na které hledí Fína stranou a pomocí Ctrl+V vložím obsah schránky do obrázku. Fína se mi tam usadí pěkně doprostřed.


Nástrojem Přesunout (klávesa samotná V anebo z palety nástojů křížek se šipkami) přesunu Fínu tak, aby mi to jakž takž pasovalo.


Otevřu si Masku vrstvy – implicitně je bílá, tedy to, na čem maska leží, je vidět, je odkryto (bílá odkrývá, černá zakrývá).


Kliknu na Masku a poté maluju štětcem černou barvou (zakrývám, čili jako kdybych zprůhledňoval vrstvu a je vidět obrázek ve vrstvě pod ní). Je dobře přizpůsobovat velikost štětce a také tvrdost – tady si můžeme dovolit nastavit tvrdost na 50 %.


A je to, obě děti se dívají stejným směrem. Ovšem je to možné jenom proto, že se během focení moc nehýbaly a neukročil jsem ani já. Operace je to jednoduchá, můžete si ji vyzkoušet, když si ty první fotky stáhnete.


Vše je zopakováno v krátkém videu: