Je to elementární, určeno polopatě pro Zas Tak Ne Moc Poučené. Jak to fotit, ty Mikuláše? Mám na mysli pouliční focení, však taky se svou Dílnou to jdu zkoušet do noční Prahy.

Předpoklad: Je tma, budu používat vysoké ISO a blesk. S Martinem jsme to u nás před barákem zkoušeli. Především je třeba používat manuální nastavení expozice, tedy písmenko M na kruhovém voliči. Nastavím co to dá, v mém případě na Nikonu D5600 objektiv 8-140 to bylo F 3.5 při f=18 mm, tedy při nastavení nakrátko, na široký úhel záběru. Je třeba stanovit expozici, není čas na hrdinství, nejlepší je metoda pokus- omyl. První pokus – 1/13 sec na F3.5 při ISO 1600 = černoch v tunelu.


Tak to ohulíme, dáme 5000 ISO. To už je lepší.


Tím jsme si získali základní expozici - třináctina je čas, který z ruky neudržíme. Ale to nevadí, budeme fotit bleskem. Ta třináctina nám vykreslí prostředí a o to jde. Blesk pak vše vykreslí ostře. Zkusíme teď blesk:


To je ale hnusně vypálené a mohlo by to dopadnout i hůř, kdybychom to fotili nedejbože na zelený foťáček = automat! Ale tohle je opravdu hodně ošklivá vyblesklá fotka. Blesk byl nastaven na TTL režim (= automatický) na korekci 0,0. No a teď je třeba přemýšlet.

Máme hodně – až extrémně – vysoké ISO. Ten blesk ho hodně pochytá. Takže ho musíme zkrotit, musím ho stáhnout. Jak? Na maximum do mínusu, to je -3.0 EV. Zní to divoce, ale funguje to:


Tady není Martin vypálený, vše vypadá přirozeně. Dobré je to, i když k němu jdu blíž – hrozí vypálení? Ano, ale dopadlo to dobře:


Jenom to auto vzadu je tmavší. No a ono to funguje, i když to divoce vysoké ISO trochu stáhnu – na hodnotu 3200 a jdu do protisvětla – zde měl Martin obličej ve tmě, foťák nechtěl ostřit a musel jsem zaostřit na lesk na autě ve stejné vzdálenosti:


Dobré? V podstatě jo, takže takto vybaveni půjdeme na Mikuláše!

Shrnutí:
Při focení na ulici s bleskem je třeba sladit přirozené osvětlení ulice s výkonem blesku. Podle úrovně osvětlení bychom se měli při F3.5 vejít někam mezi 1/8 1/25 při ISO 3200-6400, to se musí vyzkoušet, při manuálním nastavení expozice. To se musí natvrdo, protože při automatice by nám světla v ulici expozici ovlivňovala.

No a pak blesk. Ten má výkon počítaný na 100 ISO a my máme 3200 a víc! Takže ho musíme stáhnout. Nic se nestane, když ho stáhneme na -3.0 EV, přidat se dá vždycky.

No a když budeme fotit v RAW, získáme rezervu pro eventuální úpravu tonality. Pozdravujte anděly!


O technických základech a o jednoduchých krocích, vedoucích ke kultivované fotografii, se dočtete v mé knize Digitální fotografie polopatě. Opravdu stačí dbát na deset jednoduchých pravidel. Technika je dnes tak dokonalá, že se o ni v podstatě nemusíte starat. Fotografování je jednodušší, než lidé mají za to. Jak ho snadno zvládnout, o tom píšu v mé knize. Vydal ji Computerpress a bližší info je ZDE.