Všechny možné žánry jsme už za ty čtyři roky běhu naší průběžné soutěže vystřídali, ale experimentální fotku zde máme poprvé – jako žánr. Experimenty se objevily i dříve, ale obvykle narážely na námitku, že nejde o čistou fotografii. Podívejme se tedy teď na pár experimentů, když se červencové kolo překulilo za půlku.

Na kole, tak se nazývá snímek Milana Ferova. Něco jako Maroldovo Panorama bitvy u Lipan – musíme bádat, kde končí realita kola a kde je malba na zdi. Ta malba je mistrovská, tohle nemaloval žádný naturální amatér. Vzniklo to někde v Asii? Nejspíš ano, nejen podle typů dětí, ale ani taková kola u nás nenajdete. Dokonce si myslím, že je to nějaká nafocená instalace, která někde byla k vidění...


Josef Malý nazval svoji montáž To bude jízda. Když se podíváme na jeho webovou stránku , přestaneme se divit – on má experimentování v krvi a tenhle raketový hokus pokus rozhodně není jeho premiéra na poli fotografické grotesky. Má to vtip a švih, klobouk dolů před takovým experimentem.


Photoshop nabízí tisíc a jednu možnost (u nás v rodině se velkému číslu prostě říká mega), jak fotku filtrovat. Vratislav Dluhoš ve snímku The Tap Tap se do toho opravdu obul! Zfiltrování však není samoúčelné – k divoké hudbě divoká úprava dobře sedí.


Experimentovat se dá ale i čistě fotografickými prostředky bez brutálních editačních zásahů. Příjemná je fotka Erika Švece Dvojka – rybí oko udělalo svoji práci, ale nejdřív bylo třeba věc vymyslet a nastavit a naaranžovat. Poblahopřát je třeba i k tak sympatickým figurantům!


Graficky čistá je práce Světlo, tma a lžička od Ondřeje Mikšovského. Což mě přivádí na myšlenku, že bychom měli vyhlásit nějaké další kolo v černobílé fotografii. Nepřestává mít svoje kouzlo!