Bylo na čase zhodnotit celkový průběh soutěže. Do závěrečného kola postoupili vítězové dvanácti měsíčních kol. Zde je galerie, ve které uvidíte všechny práce celoročního finále.

Připomenu, jaké pořadí bylo v průběhu roku:
01 Zuzana Vitvarová: Zimní krajina
02 Jiří Hovorka: Koupání v ledu
03 Bedřich Helan: Cák
04 Rostislav Králík: Sluneční koupel
05 Roman Horák: Havrani
06 Zuzana Vitvarová: Země v ohrožení
07 Diana Dufková: Co je
08 Václav Ouřada: Selfie.
09 Dana Turková: Pojď ode mne blíž
10 Marie Vítková: Podzim ve městě II
11 Richard Horák: Nohy
12 Richard Horák: První sníh

Dva autoři, Zuzana Vitvarová a Richard Horák, se umístili na prvním místě, Richard Horák dokonce dvakrát po sobě. Porota v závěrečném kole rozdělovala svoji přízeň celkem rovnoměrně, ovšem bez diskuse nejvíc bodů získala Zuzana Vitvarová. Zde je její snímek Země v ohrožení, vtipná, až ironická street fotka. Autorka se živé fotografii rozhodně nevyhýbá, lze to posoudit i z jiných jejích prací do soutěže zaslaných , nevyhýbá se ani abstrakci a fotce výrazně nefigurální. Blíže ji můžete poznat z její galerie ve fotoklubu Balvan, kde uvedla i svoje motto: Fotím opravdu dost dlouho na to, že bych se to mohla už konečně  naučit, ale hlavně proto, že neumím dobře malovat! (-:
Jak maluje posoudit neumím, ale fotí rozhodně dobře!

V této soutěži firma Epson věnovala celoročnímu vítězi svoji tiskárnu L800, to je ta, nad kterou jsem se rozplýval v recenzi už v březnu 2013. Mé nadšení trvá, tiskne výborně a nemám žádné problémy s inkousty, ty velké flašky jsou snad bezedné!


Druhé místo náleží Richardu Horákovi za vítěznou fotku z prosince – První sníh.


Hodně studená je i fotka Jiřího Hovorky Koupání v ledu. Umístila se na třetím místě.


Porotě se velmi líbil i pochmurný podzimní záběr Havrani od Romana Horáka. Je na místě čtvrtém.


Ohřejeme se až v Sluneční koupeli Rostislava Králíka. Je na pátém místě.


Soutěž pokračuje – máme už šestatřicáté kolo! Za rok uvidíme, kdo bude stát na bedně tentokrát. Ovšem jako obvykle podotýkám, že velmi dobré jsou všechny fotky, které se umístí – i v slabším měsíci – na prvních dvaceti místech. To umístění se děje s počítačovou neúprosností výpočtem podle udělených bodů. Ale když se někdo propracuje na čelo dvakrát, třikrát, to pak už rozhodně není náhoda.