Pravidelnou aktualizaci svého Studia oznámil včera brněnský Zoner. Vylepšil funkci Zřetelnost a nastoupil novou cestu v porovnávání obrázků. Vycházím z tiskové zprávy a též z informací z pondělní tiskové konference Zoneru.

Z tiskové zprávy:
Zoner Photo Studio X nově umí zobrazit náhledy až devíti fotek vedle sebe s možností jednotlivé snímky hodnotit hvězdičkami či barevně označit. Při vybírání nejlepšího záběru ze série uživatelé jistě ocení i novou funkci Připnout soubor. Umožňuje připnout si v náhledu vybranou fotku a postupně ji porovnávat s dalšími adepty.
Můj komentář
Funkci Porovnat obrázky (V oddílu Organizovat, zkratka Ctrl+J) má ZPS už dlouho. Nová funkce vzniká v sekci Správce. Když vybereme ve složce dva a více obrázků a volíme místo Průzkumník volbu Náhled, otevřou se nám náhledy vybraných fotek. Jednu z nich můžeme určit ikonkou Špendlík jako referenční a s ní pak porovnávat jiné fotky. Je to ještě hodně syrové a jako hlavní nedostatek vidím absenci údajů o fotce. Ve funkci Porovnat vidím název, velikost, clonu, čas, citlivost atd., kdežto tady nic. Na tiskovce jsme se dozvěděli, že Zoner bude povděčný za názory uživatelů. zde můj názor: bez těch údajů to má malý smysl.Z tiskové zprávy:
Zdokonalením prošla funkce Zřetelnost. Funkci Zřetelnost v modulu Vyvolat najdou uživatelé na stejném místě jako dřív, její funkčnost však vývojáři výrazně vylepšili. Nově dodá fotce strukturu, ostrost a živost, aniž by zásadně ovlivnila její expoziční parametry.
Můj komentář:
Funkci najdeme v modulu Vyvolat v sekci Expozice. Lze jít do plusu ale také do mínusu - to je dobré na zkrášlování obličejů. Doprava brutalita, doleva něha. Mně sluší brutalita, nejsem holčička.Z tiskové zprávy:
Nový způsob porovnávání snímků je dostupný i v modulu Vyvolat, kde uživateli otevírá možnost vylepšit najednou několik vybraných fotografií. Může na ně aplikovat automatické úpravy, efekty či expoziční úpravy a v náhledu kontrolovat, zda spolu fotografie stylově ladí.
Můj komentář:
To je nepochybně výborná pomůcka. Musíme si zvyknout na to, že funkcí Špendlík stanovíme referenční fotku a podle ní pak upravujeme tu druhou bez špendlíku. Logicky bych čekal opak, ale co záleží na tom, co bych čekal.Z tiskové zprávy:
Modul Vytvořit dostal vylepšené rozhraní a vedle tisku fotoobrazů, kalendářů či fotoknih nově nabízí i možnost objednat si tisk fotek. Na výběr je řada formátů od 10x15 cm až po 30x61 cm. Aktuální ceník je dostupný zde.
Naplánujte si sdílení fotek na více sítí Bez prezentace své tvorby na sociálních sítích už dnes nemůže fungovat téměř žádný fotograf. Zoner Photo Studio X nově nabízí sdílení fotek na řadu sociálních sítí jedním kliknutím, plánování příspěvků na určitou hodinu a dokonce jejich analýzu. Umožní to nově zakomponovaná platforma Pixbuf, která si kromě Facebooku nebo Twitteru rozumí také se sítěmi Pinterest, Tumblr, Flickr a dokonce ryze mobilním Instagramem. Předplatitelé ZPS X mají zdarma prémiové členství ve službě Pixbuf v hodnotě 48 dolarů. Mohou si tak propojit neomezené množství kanálů či sledovat pokročilé statistiky.
Můj komentář:
To členství v Pixbuf vyznavači masivního sdílení jistě ocení - a v podstatě jim to předplatné ZPS X zaplatí.

První krok k videu: ořez
Natáčet videa je dnes možné téměř na každém fotoaparátu a řada fotografů tak potřebuje zpracovávat i audiovizuální výstupy. Zoner Photo Studio X chce proto postupně nabídnout svým uživatelům všechny základní funkce pro práci s videem. Prvním krokem k tomu je možnost ořezu videa, která je k využití ve Správci. Stačí zvolit Menu > Upravit > Oříznout video.