StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com

Co je to aberace
SHRNUTÍ:
Aberace neboli barevná vada vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky.
O "aberaci s rozumem" viz zde.
   

(6.3.2003)

Aberace neboli barevná vada vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky. Ukážeme si to na schematických obrázcích, kde pro názornost jsou barvy omezené na dvě krajní hodnoty:

Modré a červené paprsky mají nestejný úhel lomu, proto se protnou v optické ose na různých místech: toto je princip barevné vady. Aberaci se čelí kombinacemi čoček, v nejjednodušším případě spojkou a rozptylkou, jak je ukázáno na spodním schématu.


Nás ovšem zajímá praxe. V té se aberace projevuje obvykle fialovou, někdy zelenou konturou na přechodech mezi vysokým jasem a stínem. Na snímku vlevo se projevuje na kormidle vzducholodi a v lescích na jejím trupu (kliknutím získáte původní obrázek 1600x1200 pixelů velký). Pro názornost jsem zhotovil výřez postiženého místa zde vpravo. Fialová kontura je jasně zřetelná. Některé objektivy jsou k tomu náchylné více, jiné méně. Obecně lze ale konstatovat, že jde o velmi často se vyskytující vadu, projevuje se zejména v okrajových částech snímku, přičemž zpravidla vždy na vnějším okraji (to platí i o naší ukázce - i zde je fialová od vnějšího okraje kormidla ven, nikoli dovnitř). Všimněte si ještě, že se vada projevila opravdu na přechodu hodně světlé a hodně tmavé, kdežto kormidlo na světle šedém pozadí vroubeno není.

Proti této vadě nepomůže žádný filtr, žádné clonění, žádné nastavování časů. Lze se s tím smířit (to dělám já), což lze snadno, protože na obrázcích ji objevíme zpravidla jen pod lupou. Pokud ale někdo by chtěl jít cestou perfekcionalismu, je musí si pořídit výkonný obrazový editor a fialových kontur se zbavit editací.

Popíšeme si to na příkladu Photoshopu, zde verze 6.0 CZ.
Princip spočívá v tom, že musíme dostat tyto nežádoucí fialové do výběru a pak stáhnout barevnost až na úroveň šedi. Tím se značně omezí rušivý efekt.
V Photoshopu můžeme jít dvěma hlavními cestami, popíši tu jednodušší. Otevíráme příkazy Obraz -> přizpůsobit -> nahradit barvu, kapátkem vybereme fialovou a táhlo S-sytost stáhneme na minimum (-100). Před tím ale musíme nahoře nastavit neurčitost výběru - to znamená rozsah "příbuzných fialových" od té fialovou, kterou nabereme kapátkem. Rozhodně to bude hodnota nad 100, je třeba vyzkoušet. Náhledem můžeme kontrolovat, jak proces postupuje. Lze ho samozřejmě opakovat, pokud se fialové nezbavíme hned na jeden ráz. Pokud ale chceme v obraze zachovat "žádoucí fialové" a zbavit se jen těch nežádoucích, chce to pracovat s vrstvami a maskami a to už je proces se složitostí nad mez tohoto článku. Na snímku vpravo detail po úpravě. Při kliknutí uvidíte, že operace postihla i jiné partie snímku s prvky modré a fialové.
O "aberaci s rozumem" viz zde.

(eff)

  StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com