StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com

O barevné aberaci s rozumem
SHRNUTÍ:
Při posuzování digitální fotografie musíme vzít v úvahu, co vlastně posuzujeme, skutečný snímek nebo jeho neúměrné zvětšení na monitoru?
   

(9.6.2003

O vzniku a podstatě barevné aberace jsme psali v samostatném článku zde. Aberace byla vždycky, psali jsme o ní až letos, protože se to stalo módou - hovořit o aberaci. Každý objevitel aberace hned pospíchá do nějakého fóra sdělit svůj objev, že ten a ten model je nepoužitelný kvůli neúnosné barevné aberaci.

Zrovna včera jsem dostal mail tohoto vyznění. Pisatel, čerstvý majitel výtečného pětimegového, mnou doporučeného přístroje si stěžuje, že objektiv je naprosto podřadný humus. Tvrzení dovodil výřezem z obrázku, výřez výřezu dokládám zde vlevo. Odpověděl jsme, že těžko mohu posoudit snímek a aparát, který jsem neviděl celý.

Ve svém archivu jsem vyhledal kontrolní snímek, kterým se koukám, jak si aparát poradí s aberací. A vida, ona tam byla fialová kontura taky, i když ne tak siná, jako na snímku od našeho čtenáře. Vidíte, že je to anténa Czech on Line pro pevnou rádiovou linku - na přechodech tmavé a světlé barvy se vytvoří zcela na okraji obrazu to, co vidíte na snímku. Takže jak to je, má ten pán pravdu a jde o humus?
Je třeba vzít rozum do hrsti. Pětimegový snímek má šířku 2592 obrazových bodů. Můj monitor má rozlišení 800x600, nevím, jaké rozlišení má monitor toho pána. Mně se tedy vejde ten obrázek na monitor 3,25 krát. Monitor měří 32 cm. Když tedy zvětším snímek 5 Mpx velký na 100%, je to prakticky totéž, jako kdybych ho zvětšil na plachtu 90 cm širokou. To je skoro metr. Načež se posadím a ze vzdálenosti 20 cm budu pátrat, jestli někde v kraji nevidím nějakou aberaci.

To je zřetelně absurdní, a přesto to lidi dnes a denně provádějí.

Myslím, že bychom kvalitu fotoaparátů měli hodnotit podle kvality fotografií. Chtěl bych se vsadit, že na snímku A4 velkém, pořízeném oním "humusem", nebude žádná aberace patrná. Je fakt, že někdy bývá aberace zřetelná a domnívám se, že to může být chybnou adjustací snímače do optické soustavy, na příklad. Viděl jsem totiž značné individuální rozdíly, a také ukázky zde uvedené jsou rozdílné povahy (pravda, nebyly pořízeny za stejných podmínek). Nevylučoval bych tedy možnost hardwarové chyby, o niž se pak musí postarat servis, je-li jaký. Rozhodně ale bych se pokusil odradit badatele od zkoumání obrovských zvětšenin - za podmínek, které ve fotografické praxi nikdy nenastanou. Nikam tím nedojdou, jenom ke zklamání.

(eff)

  StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com