StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com

Použití akumulátorů v DF
SHRNUTÍ:
Akumulátory NiMH mají nepopiratelné přednosti - a vyplatí se šetrné zacházení. Zde je návod, jak ta no.
   

Dobrý den,
občas dostávám otázky o použití akumulátorů v DF, zda jsou lepší NiCd nebo NiMH, jako nabíječku, jak je to s paměovým efektem a podobně. I ve zdejší diskusi se objevují různé nesmysly o paměovém efektu a podobně. Pokusil bych se stručně vysvětlit několik pojmů. Jsem původem vývojář z Chronotechny Šternberk, a akumulátory jsem studoval z důvodu jejich užití ve spínacích hodinách, teď se taká bavím jako letecký modelář a to hlavně elektrolety. Proto mne dosti štve, pokud někdo lidem radí poněkud zavádějícím způsobem...

NiCd akumulátory:
Pro: Jsou relativně levné, dají se nabíjet rychleji (snesou větší proud), jsou odolnější vůči nevhodnému zacházení (přebití, hluboké vybití), mají menší vnitřní odpor (dokáží dát větší proud).
Proti: Ekologicky už dnes a v budoucnu nepřijatelné, menší měrná kapacita (do slušného AA článku výrobci nacpou cca.1100mAh). Vadí jim uložení v nabitém stavu (roste vnitřní odpor), což je stav, v DF bohužel běžný, nebo nefotíme okamžitě po nabití. Větší samovybíjení.

NiMH akumulátory:
Pro:
Ekologicky přijatelné až nezávadné, větší měrná kapacita (dnes běžně 2000mAh v AA velikosti), doporučeno skladovat v nabitém stavu (stále připraveny k použití). Možnost nabít za cca 1,2 hodiny proudem 1C (doporučeno chlazení proudem vzduchu a dobrý, pro NiMH určený nabíječ)
Proti: Větší cena, jsou choulostivější na nešetrné zacházení (hluboké vybití - to si pohlídá DF), přebití - to by měla hlídat nabíječka. Větší vnitřní odpor (u DF ale není potřeba cca 8-12A proud), menší samovybíjení.

Sílu celého řetězu určuje nejslabší článek, to platí o akumulátorech v DF doslova. Pokud máme v DF 4 AA články a jeden z nich má menší nabitou kapacitu, tak se jako první dostane se svým napětím pod 0,8V a rychle klesá k nule. Procesor v DF to vyhodnotí a hlásí ukončení činosti baterií, vypne se. V ostatních článcích ještě může být cca 20-40% náboje. Co se stane na obyčejné nabíječce (která nabíjí všechny články v řadě za sebou, sériově)? Po dodání chybějící kapacity těm méně prázdným, elektronika vyhodnotí tzv. delta peak (pokles napětí) a vypne. Nejslabší článek však zdaleka nedostal, co by pořeboval. Situace v DF se opakuje. Nejslabší článek tak znehodnotí celou sadu a uživatel láteří.

Jak tomu zabránit.
Před nabíjením (ne pokaždé, ale tak jednou za 1/2 roku) vybít články samostaně. Stačí odpor (4,7 Ohmů) a dioda (1N5406), ta zabrání úplnému vybití. Pokud uživatel není elektronik, stačí žárovička 1,5V a hlídat, až zhasne, pak odpojit. Tím jsme zajistili článků stejné výchozí podmínky pro nabíjení. Tento postup můžeme i několikrát opakovat, článkům to jenom prospěje. Říká se tomu formování sady.(formátujeme hard disky v PC)

Jakou nabíječku.
Zásadní otázkou je, zda nabíječka nabíjí články sériově (tedy články jsou spojeny póly +/- a celá sada je napájena jenom na krajním kladném pólu a na krajním záporném pólu) nebo zda každý článek je napájen samostaně (paralelní nabíjení). Bohužel personál v obchodech může na tyto záludné otázky reagovat pouhým odhadem zákazníkova přání, takže jak to poznat? Asi by to měl výrobce dát najevo v návodu, na obale či na nabíječce samotné. Dá se to i vyzkoušet, stačí do nabíječky vložit (nebo vyjmout) jeden článek (zbudou tam jen tři) a zapnout. U sériové nabíječky se nebude dít nic. Proud nemá kudy téci. U paralelní nabíječky bude indikovat nabíjení článků v osazených pozicích. Rozdíl bude asi i v ceně. Konkrétní typy neuvádím, nejsem placen za reklamu.

Obecně platí, že nabíjecí proud by měl být v relaci s proudem vybíjecím. Špičkově se odběr v DF může dostat až na jednotky Ampér, v průměru však jde o desetiny A. Rozumnou hodnotou nabíjecí doby by mělo být něco kolem 2-4 hodin. NiCd akumulátory jde nabíjet až 2C (pokud máme 1100mAh kapacitu, tak můžeme nabíjet proudem až 2,2A), nutné je ovšem fungující vypánací automatika nabíječky. NiMH akumulátory mají max. nabíjecí proud zatím stanoven na 1C, vzhledem k životnosti je ale lepší 0,5C a raději ty dvě hodiny. Teplota při nabíjení NiHM článků by neměla přestoupit 45°C. Pokud jsou články po nabíjení horké, je nabíječka špatná a ničí Vaše články (prudce snižuje počet cyklů).

Články kupujte tam, kde se jejich zásoby rychle točí (modelářské prodejny). Pokud koupíte nový DF, je dobré původní Lithiové baterie nepoužívat k focení, ale jako napájení DF v čase, kdy se hlavní sada nabíjí (DF nezapomene datum a čas), Pokud máte dvě sady akumulátorů, je sadu LiIO baterií možné neomezeně skladovat (mají zanedbatelné samovybíjení, proto jsou osazeny v kompletu balení DF).

Nepoužívat klasické nenabíjecí články, a to ani alkalické! Odběr DF je spolehlivě vycucne po pár fotkách, a pokud je tam necháme delší dobu, (to snad ani nikoho nenapadne) tak takový článek od obskurního výrobce docela rád rozkvete. O škodách na DF potom není možno pochybovat. Pokud používá DF celá rodina, je třeba uživatele seznámit s pojmem akumulátor a jeho používání, aby jste nemuseli pracně konkurovat bezdomovcům a hledat sadu v kontejneru protože "už nešly, tak jsem je vyhodil(a)" ;-)

Petr Sysala

  StrĂĄnka nenalezena | www.digineff.cz
logotyp
PoĹžadovanĂĄ strĂĄnka nebyla nalezena.
DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - vĹĄechna prĂĄva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com