logotyp

Digi-Neff.cz

Krátce: První Canon se jmenoval Kwanon

Canon slaví 80. výročí od uvedení svého prvního fotoaparátu – modelu s názvem Kwanon. Japonský 35mm fotoaparát se štěrbinovou závěrkou vznikl ve formě prototypu v roce 1934. Ve své době byl splněním snů japonských vývojářů, kteří chtěli dohnat Evropu a pokořit tak tehdejší vedoucí postavení starého kontinentu ve fotografickém průmyslu. Fotoaparát byl pojmenován po buddhistické bohyni milosrdenství Kwannon.

 


Jak je to s rychlostmi zápisu na karty?

Otazník na konci titulku naznačuje, že jsem na rozpacích. Teoreticky to všechno chápu, ale teorie jaksi jde jinou cestičkou než praxe. Jde o rychlosti zápisu záznamových karet. V neděli pršelo a tak jsem konal doma pokusy.

Vítězové srpnového kola

Téma bylo poblouzněné, něco jako povrch mýdlové bubliny, ohňostroj fantazie. Ne každému taková volnost sedne, asi by se sešlo víc prací na téma Prázdninové veselí. Ale proč to nezkusit, jinak, když je soutěž nazvaná Loď bláznů?

Krátce: Čekání na NX

Samsung zveřejnil teaser na nový model, pravděpodobně NX1, své en-iksové řady. Má přijít 15. září, tedy se začátkem Photokiny v Kolíně nad Rýnem.

Soutěž – Perlička na dně

Občas koukám v naší soutěži po fotkách, které porota odsunula na poslední místa. Zaujala mě fotka na 145 místě ze současných 155. Tohle není jen tak. Autorka té fotky Renata Szusciková umí fotit! Zapátral jsem a zjistil, že umí.

Pentax K-S1

Milovníky výstředních konceptů může potěšit opravdová novinka od Ricoh – Pentaxu. Zrcadlovka osvícená jako vánoční stromeček, to tu ještě nebylo! Zde jsou hlavní rysy tohoto nezvykle řešeného přístroje.

Olympus PEN E-PL7

Nový model systémového kompaktu PEN (systém Micro Four Thirds, tedy příbuzný řady OM-D) přináší vcelku nepatrné změn oproti předchozímu modelu PL-6. Jaké jsou?

Nikon 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR

Až do října 2012 mohli nikonisté tiše závidět canonistům jejich stabilizovaný objektiv 70-200/4.0. Tento rozsah ohnisek je v jistém smyslu optimální dlouhoohniskový formát, vhodný (nechci plácat procenta vycucaná z palce) pro širokou škálu fotografických úkolů.
Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Nikon 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR ?
 

Fujifilm X30

Začíná horká sezóna před Photokinou a čekejme záplavu novinek. První na sklonku léta vyrukoval Fujifilm. Nabízí nástupce kouzelného kompaktu X20. Co ještě víme?

Perfectly Clear

Amerického fotografa a producenta výborné webové stránky Kena Rockwella jsem tu už několikrát citoval. V poslední době opakovaně upozorňuje na zajímavý plugin pro Photoshop a Lightroom. Jmenuje se to Perfectly Clear a stojí to za vyzkoušení.

Sony Alfa 77 II

V květnu přišla nová verze špičkového přístroje typu ne-zrcadlovka s polopropustným zrcátkem z dílny Sonyho. Už v srpnu 2011 jsem poprvé zkoušel A77 na náročné prezentaci v Aténách, kdy se uplatnila především rychlost tohoto přístroje. První dojem z nástupce s římskou dvojkou? Je ještě rychlejší. Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony A77 II.

Krátce: Leica M-P

Nový model Leicy má 24 megový čip, pravděpodobně od Sonyho. Disponuje vyrovnávací pamětí až 2GB a citlivost dosahuje až 6400 ISO. Nadále jde o přístroj s ručním ostřením za pomoci dálkoměrného systému. Modelová řada P je zaměřena na nenápadnost, k tomu přispívá i absence červeného puntíku, který přitahuje příliš mnoho pozornosti.

Krátce: Hasselblad 200MP H5D-200c

Nový model velkoformátového fotoaparátu přešel ze snímače CCD na CMOS. Umožňuje až šestinásobnou expozici s posunem čipu o půl, respektive o celý pixel, čímž je ve finále dosaženo rozlišení 200 megapixelů. Datový objem takového obrázku dosahuje až 1,2 GB.

Rozsah jasů v RAW na Nikonu D810

V recenzi na Nikona D810 jsem poznamenal, že ty obrovské 36megové obrázky si dají líbit až brutální úpravy v Photoshopu. Dnes večer jsem si pohrál s RAWem.

Kabát pro Nikon 1

Užitečná maličkost doplňuje výbavu mirrorlessů Nikon 1. Je to ochranný kryt z pěnové hmoty, který se natáhne na tělo a na objektiv. Chrání to proti mechanickému poškození a lépe se přístroj drží. Dělá se to ještě bílé a černé.


DigiNeff.cz - webový deník Ondřeje Neffa - vychází od roku 1999
Autor textů O.Neff (není-li výslovně uveden jiný autor).
Provozuje O.Neff s.r.o. - všechna práva vyhrazena

Kontakt: ondrejneff zavináč gmail tečka com