Základ nasvícení modelu

V ateliéru jsme si zkoušeli základ nasvícení lidské tváře.

Jak to nedělat: rozsvítit všechno co máme po ruce a do toho posadit model. Vzniká zmatené nasvícení, které v nejlepším případě dopadne tak, že tvář je plochá.

Jak to dělat: Především je třeba zajistit jeden druh osvětlení, tedy jeden typ světel; není dobré míchat typy světelných zdrojů, protože mohou mít různou barevnou teplotu svého světla. Za ideální situace začínáme ze tmy - není vhodné míchat umělé světlo lamp a denní světlo přicházející oknem.

Začínáme hlavním světlem, které na snímku bude dominovat. To vykreslí hlavní charakteristiku obličeje. Na semináři trpěl coby model kolega Matyáš Paul. Zde je nasvícen jedním světlem, které bylo umístěno šikmo od něho a poněkud výš.

Na ukázce je vidět, kudy prochází rozhraní mezi stínem a nasvícenou částí. Je dobré vytvořit trojúhelník na líci pod stranou odvrácenou od lampy:

Stín je posazen správně, je ale moc temný. Spraví to odrazná deska, samozřejmě lze použít další světlo, postavené buď dál nebo nastavené na slabší výkon. Zde byla použita odrazná deska - v terénu stačí na př. noviny, deska z polystyrénu, jakákoli bílá plocha:

Hustota stínu se tím výrazně zmenšila. Toto je vyrovnávací osvětlení. Třetí druh svícení je efektové, typické použití je na následující ukázce, zde slouží k odražení modelu od pozadí. Různých kombinací je nekonečně mnoho, ovšem tato je klasická a neustále používaná.

Na náčrtu vidíme postavení světel schematicky, shora. Hlavní světlo je nejsilnější. Záleží na vyrovnání hlavního a vyrovnávacího světla, to je třeba velmi jemně ladit, nicméně se nesmí stát, aby obě světla byla stejná, vždy musí být patrné, odkud přicházelo hlavní světlo.

Podobných zásad lze využít i při focení při přirozeném světle, pak ovšem nelze manipulovat světly a je třeba buď vést model, nebo čekat, až se nastaví do žádoucího postavení.

Články:
((stručné obsahy témat úvodních seminářů semestru)
Zkoušíme ostření
Úhel záběru
Motivy
Široký a úzký záběr
Základy svícení
Ponurá nálada
Co je kýč
O světle
Manuální nastavení
Katana v hedáčku
Falešný shift