Onehdy na procházce s Gari a Norou byl les z jedné strany ulepený od mokrého sněhu. Udělal jsem pár fotek mobilem (nestřílejte na pianistu) a s jednou z nich jsem si pak trochu pohrál. Pojďte mi koukat přes rameno.
V pondělí byla v lese krásná mlha. Úžasná nálada, měkoučké světlo. Fotil jsem to mobilem, iPhonem 8S. No a výsledek… se musel trochu upravit, abych se té náladě přiblížil.
Na články o výběrech a maskách – převážně v Zoneru – došly zajímavé připomínky. Rád je zveřejňuji, jsou inspirativní.
Včera jsem slíbil výklad o masce vrstvy v ZPS X. Připomenu, že slovo maska se někdy zaměňuje a že v editaci má více významů. Dnes se zaměříme na masku vrstvy.
Bohužel, slovo maska má v souvislosti s editací obrazu několik významů. Dnes si ukážeme na rozdíl mezi maskou v souvislosti s výběrem a v souvislosti s vrstvou.
Preset je totéž co předvolba, přesněji sada předvoleb. Objevovaly se i v předchozích variantách ZPS a vydáních ZPS X, ale až od poslední verze ze září 2018 mají novou dimenzi: dají se používat, ale i importovat a exportovat. Ukážeme si jak.
Jistě to všichni znáte: chystáte se pořídit záběr a on se vám v něm pořád někdo motá. Můžete čekat, můžete na něho volat slušně i natvrdo, ale taky si můžete pomoci malým trikem. Má mnohá provedení, ale princip je jednoduchý – fotíme to aspoň nadvakrát.
Minulý týden jsme si tu ukazovali, jak se dají zmírnit vrásky klonovacím razítkem v režimu Zesvětlit. Zoner X ale má na vrásky skutečné kladivo – Vyhlazovací štětec.
Seriál uzavřeme malou editační vychytávkou – ukážeme si, jak fungují na klonovacím razítku režimy prolnutí Ztmavit a Zesvětlit. Režimů prolnutí se nebojte, není to žádná kabala!
V prvním dílu jsme si ukázali základní parametry, jak je na klonovacím razítku nastavit a proč to dělat. Dnes si povíme o parametru Spojený a ještě o pár dalších věcech.
Klonovací razítko patří k základním editačním nástrojům a nabízí ho každý editor, který stojí aspoň za něco. Jistě ho používáte také, nicméně asi nebude škodit, když si pár věcí připomeneme.
Fotografování na dvě a více ostrostí, to je příjemná technika a některé fotoaparáty to už dovedou samy od sebe – vit Panasonic v několika provedeních anebo Nikon D850 anebo částečně Olympus. Posledně v ZOO jsem si ve výběhu lemurů trochu s věcí pohrál a zkusil nemožné.
V těchto dnech slunce pálí jako v létě. Je to velmi kontrastní osvětlení a to přináší nemalé problémy. Podívejme se na to, jak se s nimi popasovat.
Jsem rád, když mohu odpovídat na dotazy čtenářů. To mě přiměje se vrátit k tématu, který jsem tu za dvacet let probral ikskrát… ale copak někdo (kromě mne) čte Digineff dvacet let? Tak tedy funkce Úrovně a její pod – funkce Výstupní úrovně.
Každý čtvrtrok novinky, tentokrát je to hlavně urychlení RAW, umělá inteligence při automatickém zpracování obrázků a možnost předplatné platit měsíčně. Čtěte více!