Onehdy na procházce s Gari a Norou byl les z jedné strany ulepený od mokrého sněhu. Udělal jsem pár fotek mobilem (nestřílejte na pianistu) a s jednou z nich jsem si pak trochu pohrál. Pojďte mi koukat přes rameno.
Každý jen trochu znalý fotograf ví, že malou clonou (= nízké clonové číslo – velký clonový otvor) dosáhneme malé hloubky ostrosti a tudíž lze objekt odpíchnout od pozadí. Funguje to efektně, má to svoje háčky a na jeden z nich nabízím jednoduchý trik.
V pondělí byla v lese krásná mlha. Úžasná nálada, měkoučké světlo. Fotil jsem to mobilem, iPhonem 8S. No a výsledek… se musel trochu upravit, abych se té náladě přiblížil.
Včera jsem slíbil výklad o masce vrstvy v ZPS X. Připomenu, že slovo maska se někdy zaměňuje a že v editaci má více významů. Dnes se zaměříme na masku vrstvy.
Bohužel, slovo maska má v souvislosti s editací obrazu několik významů. Dnes si ukážeme na rozdíl mezi maskou v souvislosti s výběrem a v souvislosti s vrstvou.
Preset je totéž co předvolba, přesněji sada předvoleb. Objevovaly se i v předchozích variantách ZPS a vydáních ZPS X, ale až od poslední verze ze září 2018 mají novou dimenzi: dají se používat, ale i importovat a exportovat. Ukážeme si jak.
Nové zpracování videa, presety a propojení Zoner Photo Cloudu s Katalogem, to jsou novinky právě zveřejněné verze univerzálního nástroje ZPS X.
Jistě to všichni znáte: chystáte se pořídit záběr a on se vám v něm pořád někdo motá. Můžete čekat, můžete na něho volat slušně i natvrdo, ale taky si můžete pomoci malým trikem. Má mnohá provedení, ale princip je jednoduchý – fotíme to aspoň nadvakrát.
Minulý týden jsme si tu ukazovali, jak se dají zmírnit vrásky klonovacím razítkem v režimu Zesvětlit. Zoner X ale má na vrásky skutečné kladivo – Vyhlazovací štětec.
Seriál uzavřeme malou editační vychytávkou – ukážeme si, jak fungují na klonovacím razítku režimy prolnutí Ztmavit a Zesvětlit. Režimů prolnutí se nebojte, není to žádná kabala!
V prvním dílu jsme si ukázali základní parametry, jak je na klonovacím razítku nastavit a proč to dělat. Dnes si povíme o parametru Spojený a ještě o pár dalších věcech.
Klonovací razítko patří k základním editačním nástrojům a nabízí ho každý editor, který stojí aspoň za něco. Jistě ho používáte také, nicméně asi nebude škodit, když si pár věcí připomeneme.
Jsem rád, když mohu odpovídat na dotazy čtenářů. To mě přiměje se vrátit k tématu, který jsem tu za dvacet let probral ikskrát… ale copak někdo (kromě mne) čte Digineff dvacet let? Tak tedy funkce Úrovně a její pod – funkce Výstupní úrovně.
Každý čtvrtrok novinky, tentokrát je to hlavně urychlení RAW, umělá inteligence při automatickém zpracování obrázků a možnost předplatné platit měsíčně. Čtěte více!
Připouštím,, že je to někdy zapotřebí, třeba pro nějaké grafické úpravy vkládáme obrázek do obrázku a chceme ho orámovat. Jak na to v Zoneru?